субота, 1 грудня 2018 р.

Урок мови в 6 класі:


Тема уроку. Відмінювання іменників чоловічого роду в Р.в.
Закінчення іменників у родовому відмінку однини чоловічого роду.

Мета уроку:
вчити правильно писати закінчення іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини, спостерігати за закінченнями іменників, що належать до різних відмін,
вдосконалювати уміння складати речення з однорідними членами, вчити працювати з довідковою літературою, формувати вміння і навички користуватися орфографічними словниками для перевірки закінчення таких іменників, розвивати творчі здібності учнів,
розвивати в учнів уміння аналізувати, спостерігати, мислити, розвивати уміння працювати в парі, виховувати культуру мовлення, діалогічне мовлення, виховувати дружні стосунки в учнівському колективі.


Обладнання: орфографічні словники, підручник ,, Українська мова -Таблиця ,,Відмінювання іменників,, .
Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
Організаційний момент.
Девіз уроку. Хто поважає рідну мову – вживає всі її слова безпомилково.
2. Постановка цілей та завдань уроку.
Чи любите ви подорожувати? (так)
За якісну роботу, старання ви отримаєте сувенір на згадку.
3. Актуалізація опорних знань.
випробування,, Що я знаю про іменник?,,
Іменник:частина мови,
означає назву предмета,
бувають загальними і власними (поет Шевченко),
можуть бути назвами істот і неістот (учень, парта),
більшість з іменників належить до одного з родів
(чоловічий, жіночий, середній),
змінюються за числами (однина, множина),
змінюються за відмінками,
скільки їх? (7)

Відновлюємо таблицю (учні називають по черзі допоміжне слово, питання, а учитель прикріплює на дошці)
відмінок допоміжне слово питання

сімнадцяте січн…(я)
Класна робота
Р.в. немає кого? чого? (звернути увагу на поставу, каліграфію письма)

-СІЧЕНЬ. Яка частина мови? Число? Рід? Відмінок? Яке закінчення записуємо? (вчитель сумнівається)
- Як можна перевірити написання слова.(за словником)
- Перевіримо. правило
4. Вивчення нового матеріалу. ,,Чарівний кошик,,
(На столі стоїть кошик.)
Діти, ось чарівний кошик.
Вам цікаво дізнатися про те, що в ньому лежить? (так)
Вчитель по одному предмету дістає з кошика і запитує учнів:
^ ЧОГО НЕМАЄ В КОШИКУ?
(До кожного предмета – назви іменника однини чоловічого роду, прикріплена назва у родовому відмінку. Предмети учитель викладає на стіл, щоб видно було слово.)
В кошику немає букваря, календаря, трикутника, піску, хліба, ячменю, вівса, чорнозему.
Учитель запрошує учнів (Приходька Олександра і Ткаченка Станіслава) допомогти йому. Учитель і учні стоять біля кошика, а потім відходять від нього.
Кого немає коло кошика? (учителя, Приходька Олександра, Ткаченка Станіслава)
На аркуші написати кого робота і по черзі назвати своє прізвище та ім’я. Учні записують (і проговорюють) у родовому відмінку однини
- Чому змінюється закінчення у Дмитра, а у Катерини – ні? (рід жіночий, чоловічий)

Оцінювання. За правильний запис свого імені та прізвища + 1 бал.
Запишемо речення з однорідними членами і різними закінченнями. Назвіть ці закінчення. Які розділові знаки поставили? Чому?
В кошику немає …, ….., ….. . (меду, хліба, ячменю, букваря)
Слова на вибір учня.
Оцінювання. За запис речення з однорідними членами речення, виділеним закінченням + 1 бал.
Зробимо висновок про те, які мають закінчення іменники родового відмінка однини чоловічого роду?
Як перевірити, яке саме закінчення потрібно писати в іменниках чоловічого роду однини.
Висновок. Мають закінчення (–а ,- я,- у, -ю). щоб перевірити, яке саме закінчення іменників слід писати, потрібно звернутися до орфографічного словника.
Книги яких авторів ви читаєте? Тараса Григоровича Шевченка, Івана Яковича Франка, Леоніда Глібова.
(Учитель показує карточки із записом у називному відмінку.)
Які слова пишемо з великої літери? Чому?
Запишемо складене речення на аркуші.
5. Хвилинка відпочинку.

Робота в парі. Діалог. Розіграти ситуацію.
В магазині. Доброго дня!
Доброго дня?
Дайте мені, будь ласка, сир.., хліб.., горох.., мед.., ячмен..
Будь ласка.
Дякую.

Розіграти лінгвістичну казку. Як відмінки засперечалися? Хто
найголовніший?

Скільки дійових осіб? Їх стільки ж скільки і іменників, Мова та автор.(9)
Читаєте виразно виділені для вас слова у тексті.
Вірш Дмитра Білоуса допоможе нам.
Одного разу зустрілися відмінки і засперечалися хто найголовніший?

Називний каже:
Я найголовніший! Я є підметом у реченні, початковою формою іменника.
Родовий каже:
Я найголовніший! Родовий доскіпує свого – хоче знати він: кого? чого? І про тебе знать, якого роду, що немає роду переводу.
Я – давальний! Все віддам – не жаль мені. Але хочу знати: кому? Чому? Знать про тебе, гожого на вроду, що даєш і ти свому народу?
Я – знахідний! У мене є свої потреби. Кого? і що? питаю в тебе. І кого всі ми за друзів маєм, і що друзі роблять нам навзаєм.
Я – орудний. Хочу знати ким? Чим?
(Автор). В труді орудуй разом з ним.

(Орудний). Хочу знати: що здатний ти утнути? Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?
Я – місцевий! Де? В якому місці? Хочу знати - у селі чи в місті?
Кличний я. Закликаю всіх навколо: гей Іване, Петре чи Миколо.
Почула їх суперечку Мова і сказала:
Ви всі важливі. Без вас мова буде бідною, сумною, немелодійною.
Помиріться, друзі!
Беруться за руки, вклоняються глядачам.

Дописати закінчення,

Стояв біля капітан…(а), читав до вечор… (а), випало багато .сніг…(у), вийшов з клас…(у), пішов до ліс…(у).

Взаємоперевірка. Молодці! Оцінювання. + 2 бали.

10 Домашнє завдання.

. Виконати вправу.
Іменники, що в дужках записати у родовому відмінку.
11. Підсумок.
- Що вчилися робити на уроці?
(правильно записувати закінчення іменників чоловічого роду однини в родовому відмінку за орфографічним словником. Будувати діалог, виконувати творчі завдання, аналізувати, робити висновки.)


























Буквар.,   календар., трикутник.,     піск., хліб.,    ячмен.,   вівс., чорнозем..
Вовк.  , Сухомлінов.,
Називний каже:
Я найголовніший! Я є підметом у реченні, початковою формою іменника.

Родовий каже:
Я найголовніший! Родовий доскіпує свого – хоче знати він: кого? чого? І про тебе знать, якого роду, що немає роду переводу.

Я – давальний! Все віддам – не жаль мені. Але хочу знати: кому? Чому? Знать про тебе, гожого на вроду, що даєш і ти свому народу?

Я – знахідний! У мене є свої потреби. Кого? і що? питаю в тебе. І кого всі ми за друзів маєм, і що друзі роблять нам навзаєм.

Я – орудний. Хочу знати ким? Чим?
(Автор). В труді орудуй разом з ним.

(Орудний). Хочу знати: що здатний ти утнути? Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?

Я – місцевий! Де? В якому місці? Хочу знати - у селі чи в місті?

Кличний я. Закликаю всіх навколо: гей Іване, Петре чи Миколо.
Почула їх суперечку Мова і сказала:
Ви всі важливі. Без вас мова буде бідною, сумною, немелодійною.
Помиріться, друзі!

Беруться за руки, вклоняються глядачам.