Творчий урок української мови у 5 класі на тему:
«Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв
«Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв
я,
ю, є, ї та щ.»
Мета
та завдання: формування ключових
компетенцій; робота над поглибленням ,
корекцією та контролем знань, формування базових умінь та навичок
співвідношення звуків і букв, здатності до аналізу та оцінки мовних явищ і
фактів, логічного мислення, виховання стійкої мотивації й свідомого прагнення
до вивчення української мови, формування духовного світу учнів.
Тип
уроку: комбінований
Обладнання:
мистецький колаж, картки з індивідуальними
завданнями, теоретичні «інформатори», торбинки , дзвіночки, кольорові набори для
формування речень, картки з кодами.
Епіграф
Все, що рідне, хай нам буде
Найдорожче і святе
Рідна віра, рідна мова.
Рідний край наш над усе
І.
Організаційна частина
Вступ.
Продзвенів
уже дзвінок-
Починається
урок.
Він
змістовний і цікавий
В
нас людей зібрав чимало.
Повернімось
до гостей
Й
дружно скажем: «Добрий день!»
ІІ Визначення емоційної
готовності учнів до роботи.
За
картками-кодами дітям пропонується 5 запитань на визначення їх самопочування.
Постарайтесь
працювати плідно
Протягом
всього уроку.
Щоб
всі знали на відмінно
Мову
нашого народу.
Отож,
озброймось книгою й пером,
Щоб
упірнуть у мовну нам безодню.
ІІІ. Творча частина
Стук
в двері.
Музика
«Ой хто Миколая любить…»
-Дозвольте у вашу хату колядувати?!
-
Ой, ще гості на порозі! А колядників від сьогодні- Свята Миколая, кажуть в
народі, треба пускати. На щастя, на долю, на багатство і здоров′я. Тож заходьте!
Що
колядувати будете?
-
А колядки у нас не зовсім звичайні,
Не прості, ті, що звуться народні.
-
А колядки у нас величальні
Креативні й такі кардинальні.
-Ну, з якими прийшли-ті й співайте
І усіх нас отут звеселяйте!
Колядники
Робота- вона як цунамі
Розслабитесь- геть завале!
Та вчителі разом збирайтесь ,
У нас у школі всі стрічайтесь.
Програш «Ламбада»
Муз. «Люли»
Зима надворі- і пора спокою,
А ми готуємося знов до «бою»
Сьогодні захід у нас вкрай важливий ,
А підготовка- ой клопітлива.
І знову стало нам усім «мороки»
Ми готували творчі всі уроки,
А ще цікаві форми і методи,
Щоб мали користь ви і насолоду.
Приспів:
Ми зустрічаєм вас на семінарі
І працювати будем дружно в парі.
Приємних вражень вам від роботи
Ми побажаєм всім!
Муз. «А мне хорошо с
тобою»
І ми вас усі знов вітаєм,
Творчості всім вам бажаєм.
Вдалого часу й хвилинок,
Щоб це був для вас відпочинок.
Муз. «Сама файна»
Ви у школі самі кращі, самі розумніші.
Носите ви купу ручок і журнали тоже,
Робите ви не на фермі, і не
на границі,
Ходите ви на роботу у нових спідницях.
Приспів:
Ви –просто королеви
Ви- просто богині.
Від ваших зауважень
У нас вуха сині.
Ви –просто королеви,
Ви- просто богині.
Без ваших настанов
Не проживеш і нині.
5 клас:
ТАК!
Муз. «Вдруг как в сказке»
Хай у бізнес рвуться круті,
Ви ж сьогодні на висоті.
Ваші вміння, ваші знання
Діамантом сяють.
Все хай буде в вашім житті
І серця у вас золоті,
Педагоги наші святі-
Ми вас дуже любим!
-
Ой хороші колядки, хороші.
В торбу- дяка тобі,
міхоноша.
-
Вам завдячуєм і покидаєм.
-
А завдання і тему лишаєм.
(вручають конверт з темою)
ІV. Повідомлення теми
Значить тема нашого уроку, яку надіслав Святий Миколай
« Співвідношення
звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї та щ»
А в
допомогу на уроці скористаємося
«Мовним тренажером наголосів»
сьогоднішнього уроку:
Випадок,
завдання, помилки, ознака, читання, вимова.
V. Актуалізація знань
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви.
Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь.
Творча майстерня «Зимовий колаж» Групова робота направлена на
актуалізацію знань і акцентуалізацію уваги.
Завдання: доповнити пропущені зображення на колажі, у
назвах яких є літери я, ю ,є, ї ,щ.
Прийшла зима. Непорушно стоїть ялинка в лісі. Під її коріння сховався
їжачок. Вночі
холодно і морозно. На землю та каміння дивиться місяць. Біля нього на небі видніється сузір′я . Господарі поховали ягнят
і телят від морозу у кошари. В
садках дерева та кущі скинули листя. Лише поодинокі яблучка лишилися
пташкам на корм. Та ще інколи заєць навідується сюди за поживою.
VІ. Формування базових
знань
Вправа «Кольорова теоретична карусель»
Метою є збір інформації (карток за номерами) з теми
для опрацювання і подальшого закріплення. Формують теоретичний ланцюг,
вибудовуючи ряд і прикріплюючи на магнітну дошку.
1. Літери Я,
Ю, Є можуть позначати один і два
звуки.
2. Це голосні [а]
,[у], [е] та [йа], [йу], [йе].
3. Два звуки літери Я, Ю, Є позначають:
*
На початку слова: [ йаблуко], [йушка],
[йедніст′]
*
Після апострофа: [подв′ір′йа] ,[б′йу ], [п′йеса]
* Після голосного звука: [г р а й у]
4. В інших випадках –це голосні [а],[у],[е].
5.
Літера Ї завжди! позначає два звуки -[йі]- [йіхати].
6. Також літера Щ завжди позначає два звуки-[шч]- [шчаст′а]
VІІ
Вправи на закріплення знань з мовних
питань
А. «Різдвяні торбинки»
Завдання полягає
у тому, щоб розподілити наші слова у дві
торбинки:
1- У яких букви Я,Ю,Є,Ї,Щ позначають 1 звук.
2- У яких букви Я, Ю,Є,Ї,Щ позначають 2 звуки.
Земля
явір
Поляна юрба
Житнє
феєрверк
Людина
їдкий
Моряк
бур′ян
Буряк з′єднатися
Радістю
з′явитися
мелю
щастя
Б. Вправа
на розвиток критичного мислення « ЧОМУ? ЧОМУ? ЧОМУ?»
1. У словах дитя-ягня рівна кількість букв, а
звуків –ні? (я-на початку слова)
2. А у
словах м′ята- поля? (я-після апострофа)
3. Мрію-
полю? (ю-після голосного)
4. Їхати,
їжа? (ї- завжди два звуки)
5. Кущ,
щічка? (щ-завжди два звуки)
В. Вчитель
Ось до вашої
уваги
Пропоную я
розвагу:
Вона навчить вас
знаходити пропущені я, ю, є, ї, щ у словах і вірно записувати.
Льод..ник,
хлоп′..та, весел..ться, житт…, земл.., рідн.., звича.., традиці.., укра..нці,
св..ткування, сто..ть, дол.., населенн.., різдв..ні, метелиц.., скарбниц..,
пісн.., славо.., проща..ться, ..жак, стелитьс.., ..ітка, ..едро.
С. Вчитель
Слова у мові, мов
кольорові камінці, які не достатньо тільки назбирати. Треба вміти викладати і візерунки
–речення з них.
Д. Конструктор речень «Заморочки з Різдвяних
горщечків»
Побудувати
речення, використовуючи слова, в яких є я, ю, є, ї, щ.
1.Наближаються/
Різдвяні/ свята.
2.Багата / і щедра/ Україна/ на традиції
та/ обряди. 3. Українці/ люблять/ святкувати/ щиро/ і
весело.
4. Населення/
має/ свої/ традиції.
5. Справжньою/
скарбницею/ українців/ є пісня
6. Збирається/
рідня,/ веселяться/ малята.
Руханка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трохи
відпочити.
Ви на ноги підніміться
І у боки всі візьміться.
Поверніться, покрутіться,
Вниз зігніться, розігніться.
Дружно вгору подивіться-
За руками потягніться.
Вліво, вправо нахиліться
І на місце поверніться.
До сусіда посміхніться
Й за
роботу знов беріться
Е. Вправа «Записати звукописом» Вказати
кількість букв і звуків.
Дощ - [д о ш ч ] 3\4
Ялинка- [й а л и н к а] 6\7
Хаща- [х а ш ч а] 4\5
Буряк - [б у р′ а к ] 5\5
Воїн - [в о й ї н] 4\5
Ящик -
[й а ш ч и к] 4\6
Юнак - [й у н а к] 4\5
Вищий - [в и ш ч и й] 5\6
Місяць- [ м ′і с′ а ц′ ] 6\6
Під′їзд- [п′ і д й і з д] 6\7
Мріяти- [м р′ і й а т и] 6\7
Паща- [п а ш ч а] 4\5
Юрба-
[й у р б а ] 4\5
Поїзд- [п о й і з д] 5\6
Листя-
[л и с т ′а] 5\6
Є. Вправа
«Чарівні дзвіночки»
Знайти у реченнях слова з я, ю,
є, Ї та записати звукописом. Хто
справиться-дає дзвіночком сигнал.
1 Миколай
бородою притрушує - дорогу стеле.
[б о
р о д о й у] [п р и т р у ш у й е]
2.Вихвалюй
зиму з Миколая.
[ в
и х в а л ′у й] [м и к о л а й а]
3. Після Миколая озима встеле поле.
[п ′і с л′ а] [м и к о л а й а]
4.На Святого
Миколу хлопці колядують.
[с в ′а т о г о] [к о л ′а д у й у т′]
5. Впаде
великий іній на Миколая- до гарного
врожаю.
[м и к о л а й а ] [в р о ж а й у]
6.Морозіє на
Миколу-вродить хліб на полях й городина.
[м о р о з ′і й е] [п о л ′а х]
7.Добрий
Миколай- малят, дівчат, хлоп′ят непослух
пробачай.
[м а л′ а т] [х л о п й я т]
8. Миколай
різдвяний цикл починає.
[р ′і з д в ′а н и й] [ п о ч и н а й е]
9. Це свято
відзначали в Україні особливо урочисто.
[с в ′а т о] [у к р а й ї н ′і]
10.
Напередодні вже прикрашають ялинку.
[п р и к р а ш а й у т ′] [й а л и н к у]
Узагальнення
Інтерактивний тест-перевірка (підведення підсумків) За допомогою
коду на картках ми перевіримо рівень засвоєного.
1.
У якому слові буква я позначає 2 звуки?
А. Дитя
В. Ягня
С. Поля
Д. Земля
2.
У якому слові рівна кількість звуків і букв?
А. Дощ
В. Їжак
С. Малята
Д. Єдність
3.
Яка буква завжди позначає 2 звуки?
А. Щ
В. Є
С. Ю
Д. Я
4. Знайдіть невірний запис слова звукописом.
А. Ялинка-[й а л и н к а]
В. Люди- [л ′у д
и ]
С. Святкування-[с
в ′а т к у в а н:а]
Д. Українці- [у к
р а і н ц ′і]
5.
В якому слові буква ю позначає 1 звук?
А. Вітаються
В. Прощаються
С. Славлю
Д. Сміюся
6.
Знайдіть правильний запис фонетичною транскрипцією.
А. [м′ і с а ц′]
В. [л и с т й а]
С. [м р ′і й а т и]
В. [ф а н т а з′ і ]
Коментарі-оцінювання тесту. Домашнє завдання
На
закінчення нашого творчо-пізнавального уроку ми хочемо подякувати один одному за
співпрацю та гостям за увагу, присутність і розуміння.
На мелодію «Зеленеє жито»
(до семінару)
Ми сьогодні тут
вас зібрали,
Здивувати всіх сподівались.
Про кмітливих, здібних говорити,
Заплановане нами здійснити.
Ми
вас щиросердно приймали,
До роботи радо залучали,
Плідно з нами ви працювали,
Пізнавали й не сумували.
Позитивне дружно сприймайте,
Негативне враз відкидайте,
З нами разом всі усміхайтесь
І вдоволені залишайтесь.
Р а з о м:
Втішити ми вас намагались
І
повірте -дуже старались.
«Алсу»
Вам за візит ми щиро вдячні.
Низький уклін від нас прийміть.
За помилки десь необачні
Простіть ви нас, простіть.
Найкращих успіхів в роботі
Бажаєм вам усім в цей час.
Із семінаром дружно ми вітаєм вас!
Вчитель
Здоров′я вам і мудрості, і сил,
У
праці- не спокою, а натхнення.
В
польоті завжди вам- орлиних крил
І
Божого усім благословіння!
(дарунки-янголи)
І за
народною традицією проводжають гостей у цей день зі смаколиками. А до них такі
бажання:
Систематично
вживайте бальзам мудрості, коктейль творчості, каву бадьорості, відвар
пунктуальності, настій терпимості, екстракт людяності. Приймайте все ретельно,
дозовано і будьте вічно молодими і щасливими!