« Безособові
дієслівні форми на
-но, -то »
Мета: ознайомити учнів з безособовими дієслівними формами на –но, -то; формувати загальнонавчальні вміння знаходити їх в текстах та використовувати в життєвій практиці, виховувати повагу до
культурних надбань народу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: картки-коди, теоретичний алгоритм-схема, роздатковий матеріал,
Хід уроку:
1.Організаційний момент.
НАЛАШТУВАННЯ
ПІЗНАННЯ- ЦЕ КРАЇНА ДИВ,
ТУДИ НЕ ВСІМ ДАНО ДІЙТИ.
ТУДИ ШЛЯХИ ВЕЛИКІ ЙДУТЬ,
ТА НЕ ДЛЯ ВСІХ ЛЕГКА ЦЯ ПУТЬ.
І ТОЙ ВІДНАЙДЕ ПІЗНАННЯ.
ХТО ПРАГНЕ ВЧИТИСЯ ЩОДНЯ,
ХАЙ ДОВГИЙ ШЛЯХ, ТА ДІЙДЕ ТОЙ, ХТО ЙДЕ,
В КРАЇНУ ЗНАНЬ ЦЕЙ ДУХ ЙОГО ВЕДЕ.
ТОЙ ЗАВЖДИ ЗНАЙДЕ, ХТО ШУКАЄ.
ОБОВ′ЯЗКОВО ТАК БУВАЄ,
ЛИШ ТРЕБА ЧІТКО РОЗУМІТИ.
ДО ЧОГО ЙТИ, ЧОГО ХОТІТИ.
ПИТАННЯ:
-ЧОГО ХОЧЕМО МИ
СЬОГОДНІ ДОСЯГТИ?
-ЯКИМ ШЛЯХОМ ТРЕБА ЙТИ?
-ЩО
НЕОБХІДНО ВЗЯТИ В
ДОРОГУ?
-ЯК ПОТРІБНО ПРАЦЮВАТИ НА УРОЦІ?
-ДО КОГО МОЖНА ЗВЕРНУТИСЯ ЗА ДОПОМОГОЮ ?
2 Ознайомлення з темою, метою, завданнями
5
помічників у дорозі:
голова-розуміти
вухо-чути
очі-бачити
рука-піднімати
серце
-відчувати і сприймати
3. Усвідомлення теоретичного матеріалу.
А. Колективна робота за схемою- таблицею
Т В О Р Е Н Н Я
ПАСИВНИЙ
ДІЄПРИКМЕТНИК---
ЗАМІНА
ЗАКІНЧЕННЯ
НА
СУФІКС О =
Б Е З О С О Б О В А
Ф О Р М А
РОЗЛИТИЙ-РОЗЛИТО
НАПИСАНИЙ-НАПИСАНО
ЗАКИНУТИЙ- ЗАКИНУТО
Синтаксична роль-такі форми виступають у ролі
головних членів речення.
Аналіз речень
Усе молоко розлито. Сріблом налито вітер
лютневий.
4. Система вправ на закріплення теми.
А. Дослідження- конструювання. Утворити від
дієприкметників безособові форми.
Загартована сталь-
Ділянка зорана-
Пофарбована підлога-
Скошена трава-
Зібраний урожай-
Б. «ЕСТАФЕТА»
УМОВА:
ДО ПОДАНОГО СЛОВА-ІМЕННИКА
ПРИДУМАТИ БЕЗОСОБОВУ ФОРМУ ЗА
ЗМІСТОМ, ПЕРЕДАТИ ТОВАРИШУ І ПО
ЗАВЕРШЕННЮ КОМАНДОЮ ПРОКРИЧАТИ: «ЗАВДАННЯ ВИКОНАНО!»
ЦВЯХ…………………….
ПШЕНИЦЮ……………
МІСТ…………………….
СЛОВО………………..
ВОДУ…………………..
ПІСНЮ……………….
ЖИТТЯ………………..
КНИГУ… ……………..
В. « Пантоміма»
Показ- демонстрація безособових
форм. Вгадати і назвати.
Написано. Прочитано. Сказано. Вивчено.
Заметено. Помито.
Випрано. Співано. Забито.
Г. Робота з підручником. Вправа
276
Д . Вправа «3 –тє -наше» Вибрати безособові
форми.
1. А. ріжучий
Б
.білений
В. скинуто
2. А. збудований
Б. здійснено
В. звершений
3. А. вдячний
Б.
намальовано
В. надуманий
4. А. вбито
Б. сказано
В.
заспіваний
5. А. сховано
Б. знесений
В.
пробитий
Підведення підсумків та оцінювання роботи учнів
на уроці.