середа, 16 січня 2019 р.

До атестації. Відкритий урок у 8 класі


Тема: Односкладні речення. Означено-особові речення.
Мета:
навчальна: поглибити знання учнів про односкладні речення; формувати вміння правильно визначати види речень, зокрема означено-особові;
розвивальна: удосконалювати вміння і навички конструювати односкладні речення для використання в усному і писемному мовленні;
виховна: формувати  морально-етичні  риси та правила поведінки, виховувати почуття приналежності до свого народу.
Тип уроку: засвоєння нових знань (формування мовної компетенції)
Обладнання: схеми-алгоритми, сигнальні картки, набір ілюстрацій, індивідуальні картки, підручник, картки-коди.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Є дві дороги в цьому світі:
Одна у нас вселяє світло,
   Знання дарує день при дні,
Та мало хто іде по ній.

                                          А друга- балачки та сміх,
Марнота з безліччю утіх.
Людей багато нею йдуть,
Але щезають розум, дух.




-Яку дорогу сьогодні обираємо ми? Прошу проголосувати сигнальними картками двох кольорів: червоною- хто обирає другий шлях і зеленою- хто прагне розвитку і знань.

ІІ Актуалізація навчальної діяльності.
Які речення називають двоскладними?
Що складає граматичну основу?
Чи може бути речення з одним головним членом речення?
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.
Нам розум даний задля того,
Щоб односкладних  вивчить види,
Пізнати  їх відмінність в групі
І вміти їх вживать  укупі.
ІV Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
                                           Схема –алгоритм:
Односкладні речення - з одним головним членом речення для                
розуміння змісту речення.
                                               Порівняйте:
1.Для добрих друзів я відкриваю дім і маю серцю щиру насолоду.
(двоскладне з підметом-займенником я та присудками-дієсловами відкриваю та маю)
1 А. Для добрих друзів відкриваю дім і маю серцю щиру насолоду.
(односкладне, без підмета, а лише з присудками)
Яка особа підрозумівається?-  Я. А присудок виражений?- Дієсловом  1особи однини теп.часу
2. Поклич мене і по тонкім льоду до тебе дорогу знов віднайду.
 В цьому реченні?- 2 ос. одн. майб. часу.
Висновок: достатньо одного головного члена речення для розуміння змісту. Такі речення урізноманітнюють усне і писемне мовлення, дають змогу уникнути тафтології, використовуються в художньому та розмовному стилях.

                         ІСНУЄ  ДВА ТИПИ ОДНОСКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ:

1.     
З головним членом-                     
       ПІДМЕТОМ     


Н А З И В Н І                                         
2.
З головним членом-                                              ПРИСУДКОМ
О З Н А Ч Е Н О – О С О Б О В І
Н Е О З Н А Ч Е Н О- О С О Б О В І
У З А Г А Л Ь Н Е Н О –О С О Б О В І
Б Е З О С О Б О В І


Сьогодні ми детально зупинимося на означено-особових реченнях
Колективний аналіз речення
Не шукайте правди в других, коли у вас її нема.
Підмет- відсутній. Присудок-дієслово 2 особи множини теп. часу.
Висновок – це речення односкладне, означено-особове.
ОТЖЕ, СПОСІБ ВИРАЖЕННЯ ГОЛОВНОГО ЧЛЕНА РЕЧЕННЯ (ПРИСУДКА) В ОЗНАЧЕНО-ОСОБОВИХ РЕЧЕННЯХ:
дієслова 1 чи 2 особи
однини або множини
теперішнього чи майбутнього часу
дійсного або наказового способів

Експрес-вправа «Визначіть особу»
Іду- 1 одн, теп. часу дійсн.спос.
Стрибайте- 2 ос. мн. теп. часу. наказ. спос.
Думаймо- 1 ос. мн. теп. часу наказ. спос.
Підемо- 1 ос. мн. майб.часу дійсн. спос.
V. Система вправ на закріплення
Вправа «Обери торбинку»
Завдання: розподілити по торбинкам двоскладні і односкладні речення за методом критичного мислення
1.Ти слухай серце, а не радіо.
2.Дивися в очі, а не на екран телефона.
3.Учимося ми мудрості в Шевченка, а мужності у Лесі Українки.
4.Берімось краще до роботи для нового життя.
5.Ставати не звикайте на коліна, живіть не під конем, а на коні.
6.У світ ідемо щирими, відкритими.
7. Не шумними фразами, а тихою працею любіть Україну.
8. Іду я з чистою душею у світ  широкий й день ясний.
9. Вірю завжди в широчінь океанну серця вразливого, серця людського.
10. Не високо мудруй, але твердо тримайся в житті.
Вправа 233 Підкреслити граматичні основи, вказати спосіб вираження присудка.
Вправа  «Твій вибір» Учням пропонуються картки з реченнями, у яких пропущено присудок, а також таблиця з варіантами  відповідей. Якщо підібраний вірний варіант- складеться вірний рядок-ключ.
А. пізнаєш
Б. працюють
В. учися
Г. гляньмо
Д. творіть
Е. цілуй
Є. люблю

1.Сміливо========== долі в вічі.   2.В праці========== життя красу.
3. Трударі========на своїй землі.  4. Пейзаж зими ======холодний.
5. ==========простоти і чистоти в своїй душі. 6. У відповідальну годину=====вірну людину.  7. За науку=====батька й матір в руку.
ключ: 1-Г,   2-Д,   3-Б,   4-Є,  5-В,   6-А,   7-Е

Вправа «Творче конструювання» (групова робота) За розданими ілюстраціями скласти означено-особові речення із запропонованою підказкою-вказівкою.
VІ Узагальнення


Вправа «Перебудування»  Двоскладні-в односкладні.
1.Повага до старших здавна вважалася рисою, притаманною вихованій людині. – Повагу вважають рисою вихованості.
2.Часто мудрість згадуються у народних притчах.- Мудрість згадують у народних притчах.
3. Ми вчимося у дорослих змалку.- Вчимося змалку у дорослих.
4. Ви розкажіть про ваші прикрощі й тривоги.- Розкажіть…
5. Ми довго милувались краєвидом нашої місцини.- Довго…
6. Ми хочемо взяти участь у благодійній акції.- Хочемо…
7. Всі виконаємо завдання з честю.- Виконаємо…
VІІ Підведення підсумків
Вершину певну підкорили,
Знанням себе озолотили.
Обов′язково так буває-
Той завжди знайде, хто шукає.
Питання:
Чи зрозумілою була тема?
Що виявилося складним?
ТЕСТ-САМОПЕРЕВІРКА за програмою «Плікерс»
За допомогою коду на картках ми перевіримо рівень засвоєного матеріалу.
1 ОДНОСКЛАДНІ РЕЧЕННЯ МАЮТЬ ГОЛОВНИХ ЧЛЕНІВ:
А. ТРИ
В. ДВА
С. ОДИН
Д. ЖОДНОГО
2. НЕ Є ОДНОСКЛАДНИМ РЕЧЕННЯ:
А. ОЗНАЧЕНО-ОСОБОВЕ
В. НАЗИВНЕ
С.НЕОЗАЧЕНО-ОСОБОВЕ
Д. УЗАГАЛЬНЕНО-ОСОБОВЕ
3. ВКАЖІТЬ ОЗНАЧЕНО-ОСОБОВЕ РЕЧЕННЯ:
А. Я ПІДУ В ДАЛЕКІ ГОРИ.
В. ДИВЛЮСЬ НА НЕБО І ДУМКУ ГАДАЮ.
С. РОЗЦВІЛА У ЛУЗІ ЧЕРВОНА КАЛИНА.
Д. РЕВЕ ТА СТОГНЕ ДНІПР ШИРОКИЙ.
4.  ГОЛОВНИЙ ЧЛЕН В ОЗНАЧЕНО-ОСОБОВОМУ ВИРАЖЕНИЙ ДІЄСЛОВОМ ЯКОЇ ОСОБИ ?
А. ТРЕТЬОЇ
В. ДРУГОЇ
С. ЧЕТВЕРТОЇ
Д. ШОСТОЇ
5. ДЕ ВІРНО ВИЗНАЧЕНО ОСОБУ ДІЄСЛОВА?
А. ДУМАЄМО- 1ОС.МНОЖ. ТЕП.ЧАСУ
В. СТЕРЕЖІТЬСЯ-1 ОС. ОДН. ТЕП.ЧАСУ
С. ОХОЛОНУ-2 ОС. ОДН. МАЙБ. ЧАСУ
Д. ДІЙДЕШ- 2 ОС. МНОЖ. ТЕП.ЧАСУ
Оцінювання засвоєного висвітлилось на екрані , учні отримують д/з.